خانه / بازاریابی / تجارت الكترونيك دربازارهای صنعتی

تجارت الكترونيك دربازارهای صنعتی

تجارت الكترونيك دربازارهای صنعتی

امروزه بازاریابی به شدت تحت تاثیر اینترنت قرار گرفته است.بازاریابی باتوجه به تاثیراتی که از توانمندی های اینترنت پذیرفته دچار تحول و دگرگونی شده است.تجارت و روش های کسب و کار یکی از مهمترین حوزه هایی است که با بکارگیری فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی و اینترنت به سرعت  وبه شدت تحت تاثیر قرار گرفته است و بازاریابی را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

مقدمه

اینترنت به عنوان مظهر تبادلات رودررو بستری برای تسریع مبادله و کاتالیزوری برای معرفی محصول ؛قیمت گذاری رقابتی آن و توزیع الکترونیکی و بی واسطه بوجود آورده است.

در این راستا بازاریابی نیز به عنوان بازوی کارامد تجارت متاثر از این تغییرات گردیده به طوریکه انتخاب های گذشته بازاریابان کاربرد خود را از دست داده و لازم است تا برای کسب اعتبار مجدد بازسازی فکری در نگرش به بازار بازار الکترونیکی و بازاریابی ان صورت پذیرد.

تجارت الکترونیکی به معنای انجام الکترونیکی فرایندهایی است که با هدف مبادله پول ؛کالا ؛خدمات و اطلاعات صورت می گیرد.تفاوت بین تجارت الکترونیکی و کسب وکار الکترونیکی در نوع فعالیت های تجاری است که هر کدام پوشش می دهند.

کارشناسان معتقدند که علاوه بر مزایای فراوان بکارگیری تجارت الکترونیکی برای سازمان ها؛وجود برخی محرک ها در محیط نیز سازمان ها را به سمت استفاده از تجارت الکترونیکی سوق می دهد.محرک ها عبارتند از:

اقدامات رقبا و انتظارات مشتری ؛ تغییر در سیاست های دولت و تدوین مقررات ؛ شرایط اقتصادی ؛ بکارگیری تجارت الکترونیک از سوی مشتریان و تامین کنندگان  ؛ ماهیت محصولات سازمان و میزان اطلاعات همراه با محصول باید به این نکته توجه داشت که تجارت الکترونیکی محدودیت های هزینه ساز مثل محدودیت زمان و مکان را حذف نموده و سبب افزایش بهره وری و کارایی اقتصادی می گردد.

E-commerce in the industrial markets

الگوهای تجارت الکترونیک

الگویB2B

براساس تعریف صورت پذیرفته شده ؛ تجارت الکترونیکی به مبادلاتی گفته می شود که به صورت الکترونیکی و از طریق اینترنت ؛اکسترانت؛اینترانت و شبکه های خصوصی انجام می شود .

قسمت عمده ای از تجارت الکترونیکی در ارتباط با خریدهایی است که در واقع با قصد مصرف انجام نمی گیرد بلکه تولیدکنندگان کالاهای واسطه ای را از تولیدکنندگان دیگر خریداری می کنند.به منظور خرید بهتر این شرکت ها نیاز به اطلاعات دقیقی در مورد جزییات کالا؛فعالیت های ارتقایی؛قیمت های دقیق؛خدمات پس از فروش و دیگر ویژگی های یک محصول دارند تا با مقایسه ی آن ها بهترین تصمیم را برای خرید محصولات بگیرند.

الگوی B2C

دیگر الگوی متداول تجارت الکترونیکی الگوی بنگاه تجاری به مصرف کننده است که این امکان را برای بسیاری شرکت ها به ویژه شرکت های کوچک و متوسط فراهم آورده است که با هزینه های بسیار کمتر  و مزایای بیشتری در بازارهای مختلف حضور پیدا کنند.مهمترین مساله ای که اغلب در این الگو مطرح می شود مساله اعتماد خریداران و پرداخت بهای کالا ها به صورت الکترونیکی می باشد.نکته دیگر اینکه مشتریان بیشتر کالاهایی را از اینترنت خریداری می کنند که نیاز به حزئیات زیاد یا مشاهده فیزیکی ندارند به همین دلیل است که پنج کالا یا خدمتی که بیشترین خرید اینترنتی را به خود اختصاص داده اند سخت افزار کامپیوتر؛امور مسافرت؛جهانگردی؛کتاب و موسیقی می باشد.

الگوی C2C

این الگو برای مبادله کالا ها و خدمات میان افراد مختلف در نقاط مختلف جغرافیایی و بکارگیری مکانیزم هایی مناسب به عنوان پیشرو در الگوی تجارت الکترونیکی میان دو مصرف کننده مطرح می شود.

مدل 3D

سه بعد مدل3D به همراه شرح مختصری از آن ها در ذیل آورده شده است.

عمق

 اشاره به این موضوع دارد که چه میزان از فعالیت های زنجیره ارزش یک بنگاه جهانی شده است.

فاصله

منظور از فاصله این است که بنگاه ها در فرایند حضور در بازارهای بین المللی و جهانی خود تا چه حدی توانسته وارد بازارهای دور دست شوند.

تنوع

اشاره به این موضوع دارد که هرچه بنگاهی برای ورود به بازارهای جهانی از روش های متفاوت تر و متنوع تری استفاده نمایند از نظر جهانی بودن در سطح بالاتری قرار دارد.

اینترنت و بازاریابی

مشخص است که بنگاه های تجاری به سرعت در حال تحول و استقرار در نقاط پویای جدید است و همچنین اینترنت را باید از پر دامنه ترین رسانه ها دانست که تغییرات بیشماری را در حوزه بازاریابی و توسعه ایجاد کرده است. آنچه واضح است این است که اینترنت مجموعه ای از ویژگی های رسانه های پیشین را به همراه قابلیت های جدید  منحصر به فرد ؛شامل تعداد و آدرس پذیری را در خود جای داده است.این رسانه قادر است همه شرکت ها و افراد را به خواسته های خود برساند.