خانه / بازاریابی / ایمیل مارکتینگ چیست

ایمیل مارکتینگ چیست

ایمیل مارکتینگ چیست

 

کسب وکارهای الکترونیک به سرعت درحال رشد هستند و سهم نسبتاً خوبی از بنگاههای صنعتی کشور را به خود اختصاص داده و همچنین نقش انکار ناپذیری در رشد اقتصادی کشور ایفا میکنند.  که در این میان بازاریابی از طریق اینترنت بویژه بازاریابی ایمیلی در صورت استفاده صحیح می تواند روشی بهینه بلحاظ مالی، زمانی و کارایی باشد و تبلیغات بر خلاف روش هایی همچون بیلبرد دقیقاً بدست مخاطب خاص مورد نظر می رسد و به سادگی می توان کارایی آنرا اندازه گیری کرد. اما روش های مناسب استفاده از این تکنولوژی نیز بسیار در این فرایند تأثیرگذار خواهد بود.

موثرترین روش بازاریابی اینترنتی

طی نظر سنجی سایت  marketingprofs.comا  که از بین ۳۰۰ نفراز  بازاریابان اینترنتی مطرح دنیا انجام شد، اکثر افرادی که در زمینه بازاریابی اینترنتی فعالیت داشته اند، عقیده دارند که استفاده از بازاریابی ایمیلی و تکنیک های آن می تواند به میزان۴۸درصد در افزایش فروش یک کسب و کار اینترنتی موثر باشد و در رتبه اول  بازاریابی اینترنتی قرار گیرد .

نکاتی در مورد ایمیل مارکتینگ موثر 

اگر بخواهیم بازاریابی موفقی بوسیله ارسال ایمیل های تبلیغاتی داشته باشیم، باید نکاتی را مدنظر قرار دهیم که در ادامه به ذکر 4 نکته در این باره و توضیح مختصری در هر مورد می پردازیم:

۱.وجود اطلاعات جامع از محصول در ایمیل تبلیغاتی
باید در ایمیل تبلیغاتی اطلاعات جامعی از محصول یا خدمات خود بیاوریم که شامل تمامی هزینه های  مربوط به کالا و آموزش استفاده از محصول و هر اطلاعاتی که بیننده به آن نیاز پیدا می کند، داشته باشیم.

۲.وجود اطلاعات تماس معتبر
اگر بخواهیم ارتباط خود را با مشتریان حفظ کنیم و در نهایت از آنها مشتریان وفادار بسازیم، باید شماره تماس معتبر، آدرس پستی معتبر، آدرس سایت و اطلاعاتی در مورد خدمات پس از فروش و بیمه کالا در  ایمیل تبلیغاتی درج کنیم.

۳.شکل ظاهری و نوشتاری ایمیل تبلیغاتی
برای ترغیب کردن گیرنده ایمیل به بازکردن و خواندن ایمیل تبلیغاتی مان بهتر است متن کوتاهی برای ایمیل در نظر بگیریم و حتی الامکان از عکسی استفاده کنیم که گویای سخن ما با مشتری باشد (حتی اگر متن را نخواند.) زبان نوشتاری ایمیل نیز بسیار مهم است که با توجه به نوع مخاطبین می تواند دوستانهیا رسمی باشد.

۴.قیمت محصول و عوامل کمی ترغیب کننده خریدار
می توانیم از تکنیک های قرعه کشی، تخفیف و حراج اینترنتی، نصف قیمت فروختن برخی اجناس و یا  ارائه کالای رایگان همراه کالای اصلی جهت ترغیب هر چه بیشتر خریداران و مشتریان استفاده کنیم.

چالش های ایمیل مارکتینگ

هر چند ایمیل مارکتینگ بهترین ابزار جهت بازاریابی اینترنتی معرفی شده است ولی استفاده نادرست  از ایمیل مارکتینگ تاثیر مثبتی در بازاریابی ما  نخواهد  داشت . در ادامه پیشنهاداتی در این مورد ارائه می گردند :

تبلیغاتی ایمیل اگر به افراد غیرعلاقمند و نامرتبط ارسال شود، می تواند این ریسک را به همر اه داشته باشد که ایمیل اسپم شناخته شوند.

بهتر است با استفاده از ایمیل و ایجاد صفحه فرود صفحه ای که کاربران سایت را به سمت آن صفحه هدایت می کنیم  و در آن صفحه از طریق فرم خاصی که داریم، اطلاعات آنها را دریافت می کنیم لیست ایمیل افرادی که به موضوع سایت ما علاقمند هستند را جمع آوری کنیم تا بتوانیم از طریق آن با آن افراد ارتباط برقرار کنیم.

بهتر است در قالب ایمیل های تبلیغاتی از لینک شبکه اجتماعی خود نیز استفاده کنیم.  اگر استفاده از ایمیل با سایر برنامه های بازاریابی ما هماهنگ باشد، مطمئناً نتیجه بهتری از ایمیل مارکتینگ  خواهیم گرفت.
 بسیاری از افراد ایمیل های خود را از طریق موبایل بررسی می کنند پس بهتر است قبل از ارسال ایمیل از نمایش صحیح آن در دستگاه های مختلف اطمینان حاصل کنیم.

 گاهی اوقات ممکن است تصاویر ایمیل نمایش داده نشوند پس بهتر است از جملات توصیفی در کنار تصاویر استفاده کنیم حداقل تا حداقل توضیحات مربوط به تصویر قابل خواندن باشند.

برخی افراد (چه مشتری ما باشند چه نباشند) ممکن است علاقمند به دریافت ایمیل های ما نباشند پس بهتر است امکان لغو عضویت را در ایمیل های خود قرار دهیم تا به راحتی بتوانند از لیست ما خارج شوند.

 ارسال بین فاصله زمانی ایمیل ها نباید خیلی کوتاه یا خیلی طولانی باشد.

با طراحی ساده ، مناسب و زیبا ی صفحه فرود می توانیم مخاطبین بیشتری به لیست خود اضافه کنیم.

عنوان ایمیل های ارسالی باید مناسب ، کوتاه و جذاب باشد و در ذهن خواننده کنجکاوی ایجاد کند .