خانه / بازاریابی / استراتژی های بازاریابی اینترنتی

استراتژی های بازاریابی اینترنتی

استراتژی های بازاریابی اینترنتی

بازاريابي اينترنتي عبارت است از ايجاد و حفظ روابط با مشتريان از طريق فعاليت هاي به هنگام براي تسهيل مبادله محصولات و خدمات به طوري كه اهداف طرفين معامله را برآورده مي سازد. در تعريفي ديگري بازاريابي اينترنتي عبارت است از رسيدن به اهداف بازاريابي از طريق استفاده از فناوري ارتباطات الکترونيکي .      بازاريابي اينترنتي رامي توان به عنوان يك فلسفه جديد و يك فعاليت تجاري مدرن به حساب آورد كه مشتمل بر بازاريابي كالاها، خدمات، اطلاعات و عقايد از طريق اينترنت و ساير ابزارهاي الکترونيکي مي باشد . يکي از اهداف بازاريابي اينترنتي، ايجاد درآمد آنلاين از طريق درك نيازهاي مشتريان مي باشد. اين مووضع ميسر نمي شود مگر اينکه مشتريان آنلاين، آگاهي بيشتري از محصولات و خدمات ما داشته باشند و همچنين نسبت به آن متعهد باشند.

انواع بازاریابی اینترنتی

بازاریابی ویروسی

بازاريابي ويروسي يکي از استراتژيهاي ممکن براي كسب و كارهاست. اين استراتژي، بازاريابي دهان به دهان هم ناميده ميشود. بازاريابي ويروسي زماني اتفاق ميافتد كه يك پيغام از فردي به فرد ديگر از طريق اينترنت منتشر ميشود. تکنيك هاي بازاريابي ويروسي به بهبود سريعتر و اقتصادي تر خدمات و كالاها كمك ميكند؛ چرا كه به پول زيادي نياز ندارد. در خريد اينترنتي  تصميم خريد مشتري علاوه بر تبليغات براساس توصيه افراد معتمد هم هست. تعريف فلپس و همکارانش نشان ميدهد كه بازاريابي ويروسي زماني رخ ميدهد كه مشتري در مورد خدمات و محصولات احساس رضايت و اعتماد داشته باشد. مونتگومري اين نکته را متذكر ميشود كه بازاريابي ويروسي ” نوعي از بازاريابي است كه با يك پيام تبليغاتي كه از يك مشتري به مشتري ديگر منتقل ميشود مانند ويروس مسري آنفولانزا مشترياش را مبتلا ميكند”.  اساساً، بازاريابي ويروسي به اشتراك گذاشتن يك تجربه از طريق انتشار اطلاعات در ميان مشتريان (چه راضي و چه ناراضي) است. وقتي كه استراتژي بازاريابي ويروسي اعمال ميشود بسياري از مشتريان  شديداً تحت تأثير ادراك و نظريات دوستان خود قرار ميگيرند . كيس و بيچلر گزارش دادهاند كه بازاريابي ويروسي يك استراتژي بازاريابي است كه از شبکه اجتماعي مشتريان براي تکرار خود به خودي و انتشار پيغام استفاده ميكنند.

بازاريابی وبسایتی

بازاريابي وبسايتي يك استراتژي بازاريابي اينترنتي است كه در كسب و كارها قابل اجرا است. ايجاد يك وب سايت همانند تأسيس يك كسب و كار در فضاي مجازي است. دومين قدم بعد از ايجاد وب سايت، ايجاد محتوا براي جذب بازديد كننده است. محتواي وب سايت، اطلاعات در مورد كسب و كار، پيشينه كسب و كار و خدمات ديگر را شامل ميشود . ارائه محتواي مناسب بهترين راه براي معرفي كسب وكار است .

بازاريابي ويدئويي

بازاريابي ويدئويي يکي ديگر از استراتژي هاي موجود بازاريابي است. بازاريابي با ويدئو در سالهاي اخير مورد توجه زيادي قرار گرفته است. باراك اوباما، رييس جمهور ايالات متحده امريکا، هم در انتخابات  از اين استراتژي براي جلب نظر رأي دهندگان استفاده كرد. اهميت بازاريابي ويدئويي با هزينه كرد شرکت گوگل به منظور در اختیار گرفتن مالکیت شرکت یوتیوب  بیشتر نشان داده میشود. این یکی از بزرگترین ادغام ها در تاریخ اینترنت هست . که درک گوگل را از اهمیت این استراژی نشان میدهد.

بازاريابي انجمني

بازاريابي انجمني هم نوعي ديگر از بازاريابي اينترنتي است كه به كسب و كارها اجازه دادن توضيحات و پيشنهادات تکميلي را ميدهد. فقط اين مطلب حائز اهميت است كه، با استفاده از انجمن كاربران ميتوانند در مورد موارد خاصي بحث مينمايند و اظهارنظرها و بازخوردهاي ديگران را در مورد يك مسأله دريافت كنند.

سایت های شبکه اجتماعی

استراتژي ديگر بازاريابي اينترنتي استفاده از سايت هاي شبکه اجتماعي است . كه كاربران ميتوانند به صورت آنلاين ارتباط برقرار كنند و با هم تعامل داشته باشند. استفاده از بازاريابي شبکه اجتماعي به ايجاد بازاريابي ويروسي در اينترنت كمك ميكند. سازمانهاي زيادي از اين شيوه بازاريابي استفاده ميكنند؛ چرا كه آن را يك استراتژي قدرتمند در ايجاد ارتباطي قوي با مشتري ميدانند. در تحقيقي كه پرودن و واورا انجام دادهاند نشان داده شد كه اين نوع از بازاريابي بهترين شيوه ايجاد آگاهي از بازار و پرورش ارتباطات مشتري است .

بازاریابی موتور جستجو

بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing), از جمله روشهای بازاریابی در کسب و کار های اکترونیک می باشد که امروزه بسیار مورد توجه واقع شده است.
با توجه به گسترش فناوری اطلاعات و افزایش میزان خریدهای آنلاین, نقش اینترنت به عنوان بستری برای انتقال اطلاعات به کاربران دارای اهمیت بیشتری شده است.طبق تحقیقات انجام شده در حدود هشتاد درصد افراد برای انجام خریدهای خود و جستجو اطلاعات به موتورهای جستجو مراجعه می کنند بنابراین قرار داشتن در بین گزینه های نخست نتایج جستجو برای صاحب هر کسب و کاری دارای اهمیت حیاتی می باشد.

بازاریابی موتورهای جستجو از دو بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از بهینه سازی موتورهای جستجو (Search Engine Optimization) و پرداخت به ازای کلیک (Pay Per Clickk).

بهینه سازی موتور جستجو

SEO فرآيند تأثيرگذاري بر روي ميزان ديده شدن يك وب سايت و صفحه وب در نتايج طبيعي يا مجاني موتور جستجو است. به طور معمول، هر چه يك سايت در نتايج موتور جستجو بالاتر باشد و تکرار بيشتر داشته باشد، كاربران بيشتري از موتور جستجو دريافت خواهند كرد. SEO ممکن است شيوه هاي جستجوي مختلفي چون جستجوي تصوير، منطقه، ويدئو و ….. را شامل شود. SEO به عنوان يك استراتژي بازاريابي اينترنتي چگونگي فعاليت موتور جستجو، نوع نياز افراد، نوع عبارات و كليد واژه هاي نوشته شده در موتور جستجو و موتور جستجوهاي منتخب كاربران را در نظر ميگيرد.

بازاریابی رسانه های اجتماعی

بازاريابي رسانه هاي اجتماعي به فرآيند كسب ترافيك و يا توجه از طريق سايت هاي رسانه هاي اجتماعي اشاره دارد. برنامه هاي بازاريابي معمولاً بر روي ايجاد محتوايي تمركز دارند كه خوانندگان را به اشتراك گذاشتن محتوا در شبکه هاي اجتماعي ترغيب ميكند. پيغام شركت از فردي به فرد ديگر منتقل ميشود و  از آنجايي كه به نظر از طرف فردي قابل اعتماد آمده است، قاعدتاً به زودي گسترش مييابد و اين شيوه بازاريابي از بازاريابي دهان به دهان نشأت ميگيرد.

بازاریابی ایمیلی

اين نوع بازاريابي يك شيوه بازاريابي مستقيم است كه يك پيغام تبليغاتي را به گروهي از افراد ايميل ميكند. مدل توسعه يافته اين شيوه اين است كه، يك ايميل به تمامي مشتريان بالقوه فرستاده ميشود. بازاريابي ايميلي معمولاً از ايميل براي فرستادن تبليغات، درخواست كار، گرفتن سفارش خريد و ….. استفاده ميكند و ابزاري است براي ايجاد وفاداري، اعتماد و يا آگاهي .

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا، یک رویکرد استراتژیک برای بازاریابی است که روی تولید و توزیع محتوای با ارزش تمرکز دارد. بواسطه این رویه می‌توانید یک مخاطب از پیش تعریف شده را جذب و او را کنار خود حفظ کنید. در مرحله بعد فرآیند بازاریابی محتوایی، لازم است که فرد جذب و حفظ شده را به واسطه راهکارهایی به یک مشتری سودآور تبدیل کنید.

همیشه باید در نظر داشته باشیم که بازاریابی محتوا یک فرآیند بلند مدت است و لحاظ کردن آن در استراتژی بازاریابی کسب‌وکارمان، بسیار ضروری است. تمرکز اصلی در بازاریابی محتوا روی این است که رسانه ایجاد کنیم، نه اینکه رسانه‌های دیگران را اجاره کنیم و بابت آنها هزینه بپردازیم.

به زبان ساده، بازاریابی محتوا همان هنر برقراری ارتباط با مشتری‌های بالفعل و بالقوه است. شما بواسطه این شیوه مشتریان خود را آموزش می‌دهید و بدون جلسه معرفی محصولات و خدمات جدید خود، آنها را به سوی خود حرکت می‌دهید. اشتراک‌گذاری اطلاعات مفید و کاربردی مرتبط با نیاز مخاطبانتان سبب می‌شود که سرعت تبدیل شدن یک مشتری عادی به یک خریدار وفادار، افزایش یابد و دیگر این که آنها برای محصولات جدیدتان به شما مراجعه کنند؛ تا دیگر نیازی نباشد هر بار که محصول جدیدی عرضه می‌کنید، مجبور شوید که مستقیما به آنها اطلاع‌رسانی کنید.

بازاریابی محتوا، توسط کمپانی‌های بزرگی چون مایکروسافت، سیسیکو و P&G مورد استفاده قرار می‌گیرد و بی‌شک برای آنها مفید بوده که همواره سعی بر گسترده کردن رسانه‌های خود دارند. کسب‌وکارهای نوپا هم می‌توانند با هزینه‌ای کم، سراغ این روش مفید بروند و کسب‌وکار خود را بواسطه انتشار گسترده محتواهای مفید رشد دهند.